نگهداری فرش

روش از بین بردن پرز فرش و علت پرز دادن فرش چیست؟

عکس پیش فرض

پرزدهی فرش چیست؟ چرا برخی از فرش ها پرز می دهند؟ این یک مشکل کلافه کننده ای ست که بسیاری آن را تجربه کرده اند و از آن رنج برده اند. حتما در خرید فرش به مشخصات فرش و بدون پرزدهی بودن آن دقت کنید، در قسمت فرش ماشینی یکتا فرش می توانید انواع فرش های بدون پرز را مشاهده نمایید و با قیمت درب کارخانه خریداری نمایید.

فقط آدمها یا حيوانات خانگی نيستند که مویشان میریزد و به رخت و لباس میچسبد و سبب کلافگی میشود. فرشهای ماشينی مخصوصا زمانی که نو هستند و تازه خریداری شده اند نيز دچار این مشکل می شوند و باید دنبال راهی برای حل این مشکل بود. این وضعیت فرشهای ماشينی که ”ُپرزِدهی فرش“ ناميده میشود با شامپوهای ضدریزش مو حل نمی شود!!!

فرش های اکریليکی پرطرفدارترین انواع فرش ماشينی در ایران هستند که بيشتر از دیگر فرش ها نیز پرز می دهند. به طور کلی اگر در مراحل بافت فرش دستگاهها در سالن ریسندگی به خوبی تنظيم شوند، از الیاف ضایعاتی استفاده نشود،از بهترین مخلوط الیاف استفاده شود، از مقدار مناسبی آب و روغن در مرحله آماده سازی الياف استفاده شود،تاب مناسب نخ داشته باشد، تثبيت حرارتی مطلوب باشد و از آهار استفاده شود، فرشها کمتر دچار مشکل پرزدهی میشوند.

اما چرا فرش ها دچار مشکل پرزدهی میشوند؟ در فرشهای ماشينی، آن چيزی که خاب الياف را نگاه میدارد، آهاری است که در هنگام ریسيدن الياف مورد استفاده قرار میگيرد. در بافت فرش، اليافی است كه در سطح بالاتری از قسمت زمينه قرار گرفته اند و نمی توانند توسط زمينه یا نفوذ آهار مهار شوند. این مشکل فنی وقتی تشدید میشود که عوامل سایشی مانند پا خوردن نيز به موضوع دامن بزنند و سبب شوند فرش بيش از پيش پرزدهی داشته باشد. این مشكل هيچ گاه به طور كامل حل نمیشود و باید با آن مدارا کرد. البته بعد از مدتی معمولا ریزش الياف متوقف میشود. مدت و شدت پرزدهی یک فرش ماشينی به کيفيت الياف، نوع و ساختمان نخ، نحوه اتصال خاب به زمينه، تراكم و ضخامت نخ زمينه، کيفيت آهار مصرفی و همچنين بسياری دیگر از عوامل فنی موثر در فرشبافی بستگی دارد. همچنين هر چه تراکم و تعداد شانه فرشی که انتخاب میکنيد بالاتر باشد، پرزدهی کمتری خواهد داشت. فرش های ماشینی متداول و پرطرفدار شامل فرش 700 شانه ، فرش ماشینی 1000 شانه ، فرش 1200 شانه ، فرش ماشینی نقش برجسته می باشد.

فرش های اکرولیک بخاطر جنس ان با پرز همراه است، که امروزه با تکنولوژی جدید فرشها رو هیت ست کرده تا هم از نظر شفافیت و هم پرز دهی بهتر شوند. اما فرش خوب باید به اندازه یک تا سه هفته پرز بدهد، مدت آن هم بستگی به رنگ فرش دارد. فرش های تیره معمولا بیشتر پرز می دهند. فرش های یکتا فرش همگی هیت ست شده هستند تا دیگر با مشکل پرزدهی مواجه نشوید.

راه برطرف کردن مشکل پرز فرش چیست؟

بهترین کار برای از بین بردن پرز فرش نو جارو کردن ان با جارو های قدیمی (جارو شمالی-جارو چوبی)میباشد جاروهای سنتی بدون آسيب زدن به بافت فرش، پرزهای مزاحم را جمع میکنند و تا اندازه زیادی از حجم این مشکل می کاهند. اگر میخواهيد این شيوه موثرتر واقع شود، لبه های جارو را کمی مرطوب کنيد. خواهيد دید که جاروی مرطوب با دقت بيشتری پرزها را از سطح فرش جمع میکند. پس از چند مدت از مقدار این کرک دهی تا اندازه زیادی کاسته می شود. بعضی از افراد برای از بین بردن پرز فرش، فرش رو با فرچه میکشند که این باعث تحریک شدن و پریز دادن بیشتر فرش میشود یا بعضی از افراد فرش رو میشویند که این کار لازم نیست، چون با جارو زدن راحت تر به خواسته خود می رسید.

راه دیگری این است که یک کیسه حمام را مرطوب کرده به دست بکشید و از راه خاب قالی کیسه بکشید.

هر دو روز یکبار فرش ها را جارو بکشید. حداقل سالی چند بار با شامپو فرش فرش ها را شامپو بکشید.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.