دکوراسیون فرش در منزل, راهنمای خرید فرش

مطابقت رنگ ها در انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون منزل

عکس پیش فرض

راهنمای انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش : آشنايي با تاثير رنگ‌ها و استفاده از آن‌ در جاي مناسب يكي از اصلي‌ترين نكات در دكوراسيون داخلي است. مهم‌ترين نقش را در طراحي و دكوراسيون داخلي، رنگ‌ها بر عهده دارند. هر چيزي كه مي‌بينيم داراي رنگ است. رنگ‌ها باعث مي‌شوند چيزها را احساس كنيم به عبارتي مي‌توان گفت خود نيز داراي احساسند!

رنگ‌ها معني‌دار بوده و نوع احساس ما را منعكس مي‌كنند. هريك از رنگ‌هاي قرمز، نارنجي، زرد، سبز، آبي، بنفش، سياه، سفيد، خاكستري و قهوه‌اي معني خاصي دارند. استفاده از چرخه رنگ و تلفيق آن‌ها، شما را به ايده‌اي كه در نظر داريد، نزديك مي‌كند. براي تغيير فضايي كه در آن قرار داريد و انجام دكوراسيون بايد بتوانيد انتخاب رنگ كرده، آن‌ها را تلفيق كنيد.

طرح جدید فرش و پرفروش فرش سال را می توانید در از اینجا مشاهده نمایید

آیا میخواهید فرش شما خنثی و در ترکیب با محیط باشد و یا نقطه ی کانونی و مرکز توجه در فضای خانه قرار گیرد.آیا می خواهید از آن به عنوان متحد کردن عناصر دکوراتیو استفاده کنید و یا اینکه فضا را از لحاظ بصری به نقاط جداگانه تبدیل کند.

انتخاب فرش

فرش ها می توانند یک راه بسیار خوب جهت معرفی رنگ و بافت به محیط باشند و یا اینکه به عنوان ایده اولیه برای طراحی بقیه دکوراسیون خانه همانند رنگ دیوار ، انتخاب مبلمان و لوازم جانبی در نظر گرفته شوند. در هر کدام از این حالات هماهنگی میان فرش ها و سایر عناصر خانه امری مهم می باشد. به همین دلیل جهت انتخاب مناسب ، نکات زیر را در نظر بگیرید.

گاهی انتخاب فرش به عنوان یک عنصر دکوراتیو در آخرین مرحله طراحی فضای خانه شما قرار می گیرد، اما شما می توانید عکس این حالت را نیز به خوبی انجام دهید، به این معنی که اگر فرش زیبایی توجه شما را جلب کرد ، اجازه دهید تا نقطه شروع طراحی شما باشد و متناسب با آن رنگ دیوار ، لوازم جانبی ، کوسن ها ، پرده و … را نیزانتخاب و طراحی کنید.

انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش به شرایط آب و هوا، نوع زندگی، اقتصاد، سلیقه، مکان، کاربری فرش، فرهنگ و… بستگی دارد به طور مثال اروپائیان نسبت به رنگ روشن و حتی کم رنگی و بی رنگی اقبال نشان می دهند.

و بر خلاف اروپائیان، عربها رنگ لاکی را بسیار می پسندند و یا زمانی که اقتصاد راکد است مردم آمادگی کمتری نسبت به استفاده رنگ‌ها دارند و در عوض از رنگ‌های خنثی استفاده می کنند و زمانی که خوشبین‌تر باشند تمایل بیشتری برای انتخاب گزینه‌های جدید به همراه رنگ‌های سرزنده و شاداب دارند.

تاثیرات روانشناسی رنگ

نارنجی: رنگی مرکب از زرد و قرمز و در حد وسط این دو رنگ است. رنگ نارنجی درخشش و تابندگی فوق‌العاده دارد و زمانی که متمایل به قرمز گردد انرژی فعالی در خود حفظ کرده است و به گفته موعودی رنگ نشاط و پایکوبی است و ضد خستگی نیز نامیده می شود. نارنجی باعث تحریک سیستم تنفس می‌گردد.

بنفش: رنگ مقابل زرد در دایره رنگی است و با آن تضادهای شدید ایجاد می کند. رنگ زرد نماینده هوش و دانش است و در مقابل، رنگ بنفش نمایشگر بی‌خبری، بی‌اختیاری است (ایتن ،1374، 219). اثر آرام کننده بر قلب و تصفیه کننده بر خون دارد و به طور قابل ملاحضه ای ترس را کاهش می دهد.

سبز: رنگ سبز رنگی است که در حد وسط رنگ آبی و زرد قرار گرفته است. با تغییر نسبت‌های زرد و آبی کاراکتر سبز متغیر می گردد. رنگ سبز نشان دهنده‌ی آرامش و امیدواری است و آمیزشی از دانش و ایمان است(ایتن ،1374، 219) و باعث هماهنگی جسم، روح و ذهن می گردد. فشار خون را کاهش می دهد و فشار عصبی را آرام می سازد.

چند توصیه جهت انتخاب بهترین رنگ فرش در هماهنگی با دکوراسیون
با توجه به اهمیت رنگ و تاثیرات رنگ از نظر روان شناسی بسیاری از موارد فوق را می توان در زیبایی رنگ فرش مشاهده نمود و انها را به فرش نیز تعمیم داد.

اگر فضا را کوچک تر بخواهیم:
به کار بردن فرش‌هایی با طرح های بزرگ، استفاده از پوشش‌های متفاوت برای کف در یک فضا، استفاده از قالی و قالیچه، مخصوصاً با رنگ ها و طرح های متفاوت فضا را کوچک تر از آنچه هست نشان می‌دهد.

پوشش کف و ارتباط آن با ارتفاع فضا:
به کار بردن کف پوشی با بافت درشت یا پرز بلند، سبب می شود این پوشش در چشم بیننده نزدیک‌تر دیده شود. همین تاثیر سبب می شود تا فاصله کف تا سقف هم کمتر به نظر آید.

کف پوش تیره تر از دیوارها:
بهتر است رنگ انتخابی برای فرش، رنگی ساده، هماهنگ و تیره تر از دیوارها باشد، چرا که فضا را گرم و صمیمی، خانگی و دلچسب می نماید.

کف پوش روشن تر از دیوارها:
به کار بردن رنگ روشن برای کف سبب می شود تا کف نوارانی و درخشان بنماید. انتخاب رنگی ساده، هماهنگ و روشن تر از دیوارها به کامل شدن این حس کمک می کند.

اگر بخواهیم فضا بزرگ تر دیده شود:
انتخاب پوششی یک دست و با رنگی ساده، بدون طرح با بافتی نرم سبب می شود فضا بزرگ تر به نظر آید و این تأثیر با ادامه این پوشش به دیگر راهرو ها و اتاق ها بدون انقطاع، بیشتر می شود.

بنابراین اهمیت رنگ را نباید از نظر دور داشت، زیرا رنگ فرش به عنوان یک عامل مهم متحد کننده و تعیین کننده محدوده دید تلقی می شود. رنگ فرش باید معقولانه و با دقت و تأمل انتخاب شود.

در مورد انتخاب رنگ باید به نکات زیر توجه نمود :

 • از رنگ ‌های مورد علاقه تان استفاده کنید، چون احساسات شما مهم است و نشان دهنده شخصیت شماست.
 • طرح و ابعاد اتاق و رنگ وسایل به کار رفته در منزل را در نظر بگیرید.
 • میزان نور و روشنایی منزل را مد نظر قرار دهید.
 • برخی از بخش های تالار، چه از طریق هوا و چه در نتیجه رفت و آمدهای زیاد، در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار می گیرد. باید سعی شود این گرد و خاک در روی کفپوش با توجه به رنگ آن، بد نما و زننده به چشم نیاید.
 • بعضی از رنگ ها می توانند این عیب را در خود پنهان کنند تا لحظه به لحظه در معرض دید قرار نگیرند. بهتر است در این قبیل جاها برای قسمت های سرو غذا و امثال آن، از طرح ها یا ترکیب های لکه لکه یا خال خال استفاده شود.
 • در قسمت هایی که رفت و آمد کم است و مشکل گرد و خاک بسیار کم یا احیاناً در حد صفر است، می‌توان از رنگ های روشن استفاده نمود.
 • کفپوش محل های پر رفت و آمد باید دارای رنگ های تیره تر با بافت های مختلف و طرح‌های گوناگون باشد.

بافت فرش ها

بافت های مختلف احساس های متفاوتی را به انسان القا می کنند. برخی مردم به برتری الیاف طبیعی نسبت به الیاف مصنوعی اعتقاد دارند. این مهم نیست که کدام یک بهتر است بلکه شما باید متناسب با فضا انتخاب مناسب انجام دهید . فاکتورهایی مانند میزان تردد و سهولت در تمیز کردن باید در انتخابتان در نظر بگیرید. به عنوان مثال فرش راهروها یا غذاخوری در معرض ریخته شدن نوشیدنی یا کفش های گل آلود قرار دارند در حالیکه فرش اتاق خواب ها یا نشیمن کمتر در معرض سایش قرار می گیرند.

فرش با الیاف طبیعی

فرشهایی با الیاف طبیعی که از محصولات طبیعی مانند پنبه ، پشم ، کنف ، شاهدانه و سیزال بافته میشود به علت مقاومت شان در برابر سایش برای فضاهای پرتردد مناسب ترند.
پشم: فرش های پشمی ،احساس راحتی و گرما ایجاد می کنند. این الیاف بسیار بادوام بوده و به راحتی تمیز می شود اما قیمت آن به نسبت زیاد است و نیاز به شستشوی حرفه ای دارد.

پنبه: الیاف پنبه نرم تر از پشم بوده و طیف رنگی متنوعی را در بر میگیرد و بعضا می تواند با استفاده از ماشین شسته شود . اما از انعطاف پذیری کمتری نسبت به سایر الیاف ها برخوردار است.

فرش با الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی ( اکریلیک،پلی پروپیلن و پلی استر) ارزانتر از الیاف طبیعی هستند و در حال حاضر طیف وسیعی از رنگ ها را شامل میشوند که شباهت نزدیکی هم به فرش های پشمی دارند . البته از لحاظ کیفیت قابل قیاس با الیاف طبیعی نبوده و همچنین از منابع پایدار تولید نمی شوند. اما در بعضی موارد استفاده از این الیاف ممکن است انتخاب مناسبتری باشد.

اکریلیک: اگر فرش شما در معرض رطوبت قرار دارد مخصوصا فضاهایی مثل سرویس بهداشتی، از الیاف اکریلیک استفاده کنید.

پلی پروپیلن: برای فضاهای مثل راهروی ورودی و غذاخوری مناسب است چرا که در میان الیاف مصنوعی مقاومت بیشتری داشته ، همچنین مایعات را جذب نمی کند.

نایلون: برای فضاهای پرتردد بسیار مناسب بوده با دوام تر است و به آسانی تمیز می شود .همچنین در رنگهای متنوع وجود دارد ، اما در برابر لکه حاصل از غذاها بسیار آسیب پذیر بوده و به مواد شیمیایی قوی جهت تمیز کردن نیازمند است.

پلی استر: ارزانترین الیاف بوده و دارای قابلیت انعطاف پذیری بیشتری از میان سایر الیاف است. گرچه در سال های اخیر کیفیت آن بهبود یافته اما برای فضاهای کم تردد مناسب تر است . فرش هایی از جنس این الیاف ها برای استفاده کوتاه مدت انتخاب مناسبی می باشند.

با نظر دادن به این صفحه ما را در جهت بهتر دیده شدن کمک کنین.

3 دیدگاه در “مطابقت رنگ ها در انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون منزل

 1. منصور گفت:

  ممنون عالی بود
  استفاده کردم، اطلاعات جامع و کاملی راجع به فرش در سایتتون قرار دادید
  امیدوارم موفق باشید

 2. سایبان گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون. به سایت کوچک ما هم سر بزنید

 3. آزمون گفت:

  ممنون از آموزش هایی که قرار می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.