پرز دادن فرش
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]

پرزدهی فرش چیست؟ چرا برخی از فرش ها پرز می دهند؟ این یک مشکل کلافه کننده ای ست که بسیاری آن را تجربه کرده اند و از آن رنج برده اند. حتما در خرید فرش به مشخصات فرش و بدون پرزدهی بودن آن دقت کنید، در قسمت فرش ماشینی یکتا فرش می توانید انواع فرش های بدون پرز را مشاهده نمایید و با قیمت درب کارخانه خریداری نمایید.

فقط آدمها یا حیوانات خانگی نیستند که مویشان میریزد و به رخت و لباس میچسبد و سبب کلافگی میشود. فرشهای ماشینی مخصوصا زمانی که نو هستند و تازه خریداری شده اند نیز دچار این مشکل می شوند و باید دنبال راهی برای حل این مشکل بود. این وضعیت فرشهای ماشینی که ”ُپرزِدهی فرش“ نامیده میشود با شامپوهای ضدریزش مو حل نمی شود!!!

فرش های اکریلیکی پرطرفدارترین انواع فرش ماشینی در ایران هستند که بیشتر از دیگر فرش ها نیز پرز می دهند. به طور کلی اگر در مراحل بافت فرش دستگاهها در سالن ریسندگی به خوبی تنظیم شوند، از الیاف ضایعاتی استفاده نشود،از بهترین مخلوط الیاف استفاده شود، از مقدار مناسبی آب و روغن در مرحله آماده سازی الیاف استفاده شود،تاب مناسب نخ داشته باشد، تثبیت حرارتی مطلوب باشد و از آهار استفاده شود، فرشها کمتر دچار مشکل پرزدهی میشوند.

اما چرا فرش ها دچار مشکل پرزدهی میشوند؟ در فرشهای ماشینی، آن چیزی که خاب الیاف را نگاه میدارد، آهاری است که در هنگام ریسیدن الیاف مورد استفاده قرار میگیرد. در بافت فرش، الیافی است که در سطح بالاتری از قسمت زمینه قرار گرفته اند و نمی توانند توسط زمینه یا نفوذ آهار مهار شوند. این مشکل فنی وقتی تشدید میشود که عوامل سایشی مانند پا خوردن نیز به موضوع دامن بزنند و سبب شوند فرش بیش از پیش پرزدهی داشته باشد. این مشکل هیچ گاه به طور کامل حل نمیشود و باید با آن مدارا کرد. البته بعد از مدتی معمولا ریزش الیاف متوقف میشود. مدت و شدت پرزدهی یک فرش ماشینی به کیفیت الیاف، نوع و ساختمان نخ، نحوه اتصال خاب به زمینه، تراکم و ضخامت نخ زمینه، کیفیت آهار مصرفی و همچنین بسیاری دیگر از عوامل فنی موثر در فرشبافی بستگی دارد. همچنین هر چه تراکم و تعداد شانه فرشی که انتخاب میکنید بالاتر باشد، پرزدهی کمتری خواهد داشت. فرش های ماشینی متداول و پرطرفدار شامل فرش ۷۰۰ شانه ، فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ، فرش ۱۲۰۰ شانه ، فرش ماشینی نقش برجسته می باشد.

فرش های اکرولیک بخاطر جنس ان با پرز همراه است، که امروزه با تکنولوژی جدید فرشها رو هیت ست کرده تا هم از نظر شفافیت و هم پرز دهی بهتر شوند. اما فرش خوب باید به اندازه یک تا سه هفته پرز بدهد، مدت آن هم بستگی به رنگ فرش دارد. فرش های تیره معمولا بیشتر پرز می دهند. فرش های یکتا فرش همگی هیت ست شده هستند تا دیگر با مشکل پرزدهی مواجه نشوید.

راه برطرف کردن مشکل پرز فرش چیست؟

بهترین کار برای از بین بردن پرز فرش نو جارو کردن ان با جارو های قدیمی (جارو شمالی-جارو چوبی)میباشد جاروهای سنتی بدون آسیب زدن به بافت فرش، پرزهای مزاحم را جمع میکنند و تا اندازه زیادی از حجم این مشکل می کاهند. اگر میخواهید این شیوه موثرتر واقع شود، لبه های جارو را کمی مرطوب کنید. خواهید دید که جاروی مرطوب با دقت بیشتری پرزها را از سطح فرش جمع میکند. پس از چند مدت از مقدار این کرک دهی تا اندازه زیادی کاسته می شود. بعضی از افراد برای از بین بردن پرز فرش، فرش رو با فرچه میکشند که این باعث تحریک شدن و پریز دادن بیشتر فرش میشود یا بعضی از افراد فرش رو میشویند که این کار لازم نیست، چون با جارو زدن راحت تر به خواسته خود می رسید.

راه دیگری این است که یک کیسه حمام را مرطوب کرده به دست بکشید و از راه خاب قالی کیسه بکشید.

هر دو روز یکبار فرش ها را جارو بکشید. حداقل سالی چند بار با شامپو فرش فرش ها را شامپو بکشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.