فرش طرح برجسته

برجسته ترین فرش گل برجسته ایران اثر استاد خدادادی

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]

فرش باشکوه بوستان با نقوش برجسته، موجود در موزه فرش اثر استاد “علی خدادادی” بافته شده در سال ۱۳۵۶ که دیگر تکرار نشد.

فرش گل برجسته بوستان حاصل دستان استاد علی خدادادی که این فرش را از برجسته ترین فرش های ایران کرده است با ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار گره و بیش از ۲۰ رنگ ثابت بافته شده است.

«خرید فرش ماشینی گل برجسته»

بافت و قیچی زنی این فرش سالها به طول کشید که استاد علی خدادادی ۷ سال از زندگی خود را صرف طراحی و تولید فرشی نفیس کرده که در همه تاریخ فرش لنگه ندارد، او کار خود را در فروردین ماه سال ۱۳۵۷ شروع کرد و در نیمه خرداد ماه ۱۳۶۵ اتمام یافت. او تصمیم گرفت چیزی خلق کند که نشان دهد فرش را باید از زیر پا برداشت و به تماشایش نشست.

یک سالی صرف شد تا همه نقش‌ها از جمله گل‌ها و پرنده‌ها و آهوهای زیبای فرش روی کاغذ طراحی شدند، حالا وقت آن رسیده بود که کسی یا کسانی این نقش‌ها را زنده کنند. سال ۱۳۵۸ دو بانوی هنرمند تحت نظر استاد خدادادی بافت قالیچه را در ابعاد یک و نیم متر در ۲ متر و ۳۰ سانتی‌متر و با ضخامت پرز ۷ سانتیمتر آغاز کردند، آنها تار و پودهایی از جنس ابریشم را بر الیاف پشم مرینوس، چنان به هم گره زدند که نتیجه، از تولد قالیچه‌ای بی‌مانند خبر می‌داد.

او ۵ سال و ۸ ماه با صبوری که از عشق و علاقه‌اش به این کار آب می‌خورد، پودها را پرداخت و قیچی‌زنی کرد، اما این پرداخت با تمام پرداخت‌هایی که تمام فرش‌باف‌های دنیا انجام داده بودند تفاوت داشت.

فرش طرح برجسته

او چنین فرشی را بافته که بافنده‌های ایرانی به بافنده بودن افتخار کنند، که دختران پنجه طلایی این کشور فراموش نشوند، که مسئولان به این هنر توجه ویژه داشته باشند.
هنوز کسی نتوانسته برای قالیچه بوستان قیمتی مشخص کند، مرحوم علی خدادادی قالیچه را به مردم ایران هدیه کرده است.

استاد علی خدادادی با طراحی و تولید چنین فرشی، غرور ایرانی بودن را یک‌بار دیگر برای همه ایرانی‌ها زنده کرده است.

این فرش به اعتبار اظهارنظر کارشناسان،‌ عالی‌ترین مرتبه هنر منبت را به نمایش می‌گذارد.

استاد علی خدادادی با قالیچه بوستان به بسیاری از نقاط دنیا سفر کرد، بعد از اینکه، قالیچه بوستان، نخستین بار در کشور خودمان و در موزه هنرهای معاصر تهران، به نمایش درآمد، فرصتی فراهم شد برای اینکه در خیلی از شهرهای ایران و کشورهای دنیا به نمایش گذاشته شود.

فرش طرح برجسته

فرش طرح برجسته

فرش طرح برجسته

فرش طرح برجسته

فرش طرح برجسته

فرش طرح برجسته

مشاوره و خرید فرش
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.